Brama Wyżynna Gdańsk
Brama Wyżynna w Gdańsku, usytuowana na osi obecnej ulicy Długiej, znajduje się w obszarze dawnych umocnień miejskich z okresu nowożytnego, na wschodniej pierzei dzisiejszej ulicy Wały Jagiellońskie po zlikwidowaniu fortyfikacji. Ten manierystyczny obiekt architektoniczny o formach inspirowanych bramą św. Jerzego w Antwerpii został zbudowany na planie prostokąta, posiada jedno piętro oraz podpiwniczenie.
Całość zwieńczona jest czterospadowym dachem o płaskim wierzchołku. Elewacje wykonane są z cegły, pokryte kamieniem, z dolną częścią ozdobioną kamienną rzeźbą w motywie liścia, belkowaniem i pilastrami. Na zachodniej fasadzie widnieje inskrypcja ANNO 1588 FACIEBAT oraz trzy łacińskie sentencje, a ponad nimi rozbudowany fryz heraldyczny z herbami Polski, Prus Królewskich i Gdańska. Na wschodniej fasadzie umieszczono datę "1884" i herb Hohenzollernów.
Ponadto, na froncie znajdują się cztery figury lwów, a z tyłu obeliskowe i kuliste sterczyny. Wewnątrz, przez ścianę północną, prowadzą wąskie schody łączące różne poziomy.
Obecnie wnętrza zostały przystosowane do współczesnych potrzeb, m.in. w przyziemiu znajduje się sala recepcyjna z antresolami, a na piętrze - sala konferencyjna.
Zwiedzanie dostępne w godzinach pracy Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej.